Suomessa radiomainonnan tuotanto on keskittynyt äänituotantoyhtiöihin. Osa tuotantoyhtiöistä on erikoistunut radiomainonnan suunnitteluun tarjoten myös radiomainonnan ideointi- ja käsikirjoituspalveluita.

Radiomainostuotantoon erikoistuminen edellyttää pitkäaikaista kokemusta radiotyöstä sekä yhteistyötä radiomainontaan erikoistuneiden mainostoimistojen kanssa. Radioyhtiöiden tarjoama oma mainostuotanto kohdistuu pääasiallisesti niiden omaan käyttöön.

Listaus radiomainontaa tekevistä tuotantoyhtiöistä:
 

Yritys Lokaatio Sähköposti www-sivut
Audiospot Advertising Helsinki info@audiospot.fi http://www.audiospot.fi/
Filmo Oy Helsinki janne@filmo.fi http://filmo.fi/
Hot Spot Oy Espoo studio@hotspot.fi http://www.hotspot.fi/
Humina Oy Helsinki humina@humina.net http://humina.net/
Jani Lehto Audio Works Turku jani@janilehto.net http://janilehto.net/pages/
Kaarimedia Lahti info@kaarimedia.fi http://www.kaarimedia.fi/
Luovat Palvelut Oy Helsinki luovat@luovatpalvelut.fi http://www.luovatpalvelut.fi
Massive Helsinki Helsinki mail@massivehelsinki.fi http://www.massivehelsinki.fi/
Mediabeat Tampere jari.huhtala@mediabeat.fi http://www.mediabeat.fi/
Miracle Sound Helsinki helsinki@miracle.fi http://www.miracle.fi/
Miracle Sound Oulu Oulu rike@miracle.fi http://www.miracle.fi/
Nanoverse Helsinki manne@nanoverse.fi http://www.nanoverse.fi/
Radiomainostoimisto Tampere asiakaspalvelu@radiomainostoimisto.fi http://radiomainostoimisto.fi/
Silencio Helsinki neea@silencio.fi http://www.silencio.fi/
SLP Studio/ Radiomainostoimisto Tolkku Helsinki slp@slpstudio.com http://www.slpstudio.com/
Soundart Helsinki ville@soundart.fi http://www.soundart.fi/
Soundslike Oy Helsinki kim.kuusi@soundslike.fi http://www.soundslike.fi/
Transmix Helsinki transmix@transmix.fi http://www.transmix.fi/
Äänimaa Oy Turku okko.makkonen@aanimaa.fi http://radiomainos.net/
Äänimainosyhtiö Sheriffit Helsinki jukka@sheriffit.fi http://www.sheriffit.fi/
Äänitalo Pacila Oulu pasi.alatalo@pacila.com http://www.pacila.com/